Geopolityka – czym ona jest?

Geopolityka – czym ona jest?

Praca magisterska ze Stosunków Międzynarodowych to zawsze spore wyzwanie. W poniższym artykule przedstawione zostanie zagadnienie geopolityki. Jest ono kluczowe dla takiej dyscypliny jak stosunki międzynarodowe. Pojęcie to robi ostatnio prawdziwą furorę w Internecie oraz na różnych dyskusjach akademickich. Można powiedzieć, że nie można obecnie zajmować się szeroko pojętą polityką, działaniami zbrojnymi, bądź też stosunkami międzynarodowymi, bez znajomości tego pojęcia.

Zacznijmy od zdefiniowania tytułowego pojęcia. Geopolityka jest nauką, która powstała na przełomie XIX i XX wieku. Bada ona wpływ czynników geograficznych na zjawiska oraz procesy społeczno-polityczne. Obecnie w erze wojen i konfliktów stało się ono bardzo modne. Na działania geopolityczne danego państwa wpływać może wiele czynników, ale jednym z nich jest z pewnością geografia. Współczesny polityk, bądź też osoba, która zajmuje się wojskowością musi wręcz analizować zarówno historię świata, jak geopolitykę konkretny państw. Szczególnie takiego państwa, które może w najbliższym czasie stanowić realne zagrożenie militarne. Działania geopolityczne mogą zadecydować o być lub nie być danego państwa, dlatego tak ważnej jest analizowanie ich. Geopolitykę definiuje się jako doktrynę polityczną głosząca, że zjawiska, procesy i fakty polityczne są wyznaczane przez warunki geograficzne.

Geopolityka to ciekawe zagadnienie na pracę magisterską!

Stworzenie tego terminu przypisuje się Szwedowi Rudolfowi Kjellenowi. Po raz pierwszy pojęcia tego użył on w swoim artykule “Studier ofver Sveriges politiska grasner”. Artykuł ten opublikowany został w 1899 roku. Ten rok jest powszechnie postrzegany za symboliczny rok powstania geopolityki, jako nauki. Znawcy geopolityki wskazują, że nie ma w niej takiego pojęcia, jak sentymenty. To, co łączy bądź dzieli dane państwa to po prostu interesy. Jest to zgodne zresztą z powiedzeniem, że “państwa nie mają przyjaciół, one mają interesy”. Geopolityka dzieli się na akademicką oraz stosowaną.

“Żadna polityka nie jest wartościowa w oderwaniu od rzeczywistości”. Charles de Gaulle

Geopolityka akademicka i stosowana – jaka jest różnica?

Geopolityka akademicka to naturalnie ta, która jest omawiana przez rozmaitych teoretyków tej nauki. Ten rodzaj geopolityki ogranicza się do akademickich rozważań i nie ma raczej wpływu na realną rzeczywistość. Innymi słowy, jest to domena naukowców. Geopolityka stosowana to ta, która jest już realizowana przez polityków. Jak sama nazwa tego pojęcia wskazuje, geopolityka analizuje zarówno geografię, jak i politykę. W nauce tej wskazane jest jasno, że położenie danego państwa ma olbrzymi wpływ na jego politykę. Może mieć ono wręcz kluczowe znaczenie dla jego losu.

Praca magisterska ze Stosunków Międzynarodowych może pomóc Tobie w karierze!

Jeśli piszesz pracę dyplomową ze Stosunków Międzynarodowych o geopolityce, to warto w niej dokonać analizy geopolitycznej danego państwa. Można w tej pracy dyplomowej opisać, czym ono się kieruje i do czego dąży. Tego typu praca będzie z pewnością bardzo ciekawa. Może ona Tobie pomóc w życiu zawodowym. Pozwoli ona Tobie również poznać lepiej historię i mentalność danego narodu. Naturalnie do w swoim tekście naukowym warto pisać o takim kraju, który ma olbrzymi wpływ na stan globalnego ładu międzynarodowego

Praca magisterska ze Stosunków Międzynarodowych – podsumowanie.

Praca magisterska ze Stosunków Międzynarodowych powinna stanowić Twój wstęp do przyszłej kariery. Najlepiej opisać w takiej pracy dyplomowej kraj, z którym w przyszłości chcesz mieć relacje biznesowe, bądź też polityczne. Wówczas twoja motywacja będzie odpowiednia. Tworzenie takiej pracy dyplomowej daje Tobie nie tylko bardzo ciekawą wiedzę, ale wyrabia również w Tobie cenne nawyki. Te ostatnie mogą mieć kluczowy wpływ na rozwój Twojej kariery. Jak pisał Brian Tracy “twój los zależy od Twoich nawyków”.

Jeśli tworzysz obecnie swoją pracę magisterską ze Stosunków Międzynarodowych i interesuje Ciebie profesjonalna pomoc, to zapraszamy serdecznie!
Prace magisterskie – Stosunki Międzynarodowe

Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń do nas już dziś!
+48 22 230 2369

Geopolityka jest fascynującą dziedziną. Warto czytać książki jej poświęcone. Pokazują one, czym kierują się politycy, podczas podejmowania decyzji w polityce międzynarodowej. Geopolityka tłumaczy też, dlaczego dochodzi na świecie do rozmaitych wojen. To zagadnienie jest bardzo atrakcyjne i z pewnością warto o nim pisać swoją pracę magisterską ze Stosunków Międzynarodowych.

Zaprzyjaźniony portal:
Cennik prac magisterskich oraz licencjackich

Zostaw odpowiedź.